Aksa Enerji global yatırımlarla büyüyor

Yedi ülkede, 10 santral operasyonu ve dört farklı ülkede eş zamanlı devam eden yatırımlarıyla toplam 2,627 MW kurulu güce sahip olan Aksa Enerji, 2023 yılı konsolide finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, bir önceki yıla göre FAVÖK marjını 7 puanlık artışla yüzde 22 seviyesine yükseltti, net kâr marjı ise 10 puan artışla yüzde 16’ya ulaştı.

Aksa Enerji, 2023 yılı içerisinde Orta Asya ve Afrika gibi stratejik pazarlarda yatırımlarda bulundu. Mart 2022’den beri 740MW’lık kurulu güç ile Özbekistan’da faaliyet gösteren Aksa Enerji, Kasım 2023 tarihinde Talimercan şehrinde 430 MW kurulu güçte bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve işletilmesini içeren yeni bir anlaşma imzaladı. Santralin faaliyete geçmesiyle birlikte şirketin ülkedeki kurulu gücü 1,170 MW seviyesine çıkacak.

Şirket, Orta Asya’daki yatırımlarına Kazakistan’ı da ekledi. Kazakistan’ın Kızılorda şehrindeki santral yatırımının hayata geçmesiyle birlikte Aksa Enerji bölgeye ilk defa hem ısı hem de elektrik tedariği gerçekleştirecek. Kazakistan’daki büyüme hedefinin ilk ve önemli adımı olan bu santralin, 2025 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Afrika kıtasında ise 2023 Nisan ayında Electricity Company of Ghana ile 350 MW kurulu gücünde Kumasi kombine çevrim doğal gaz santrali kurulumu, elektrik üretimi ve üretilen elektriğin garantili satışı konusunda anlaşma imzaladı.

“ÜLKEMİZE DUYDUĞUMUZ GÜVENLE ATILIMLARIMIZA HIZ KATIYORUZ”

Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, 2023 yılında, coğrafi çeşitliliği artırmaya yönelik adımlar attıklarını vurguladı. Kazancı, “Ülkemize duyduğumuz güven ve adanmışlıkla küresel piyasalardaki atılımlarımıza hız kattığımız bir dönemdeyiz. 2023 yılında gerçekleştirdiğimiz yeni anlaşmalarla Orta Asya’dan Güney Afrika’ya geniş bir coğrafyada enerji yatırımlarını hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda Özbekistan Santrali Projesi’nin Aksa Enerji’nin varlık portföyündeki döviz bazlı gelirleri çeşitlendirerek ‘Sürdürülebilir Yüksek Büyüme’ stratejisini destekleyeceğine inanıyoruz. Talimercan ve Kızılorda yatırımlarımız da yine bu stratejik yaklaşımın ürünleri. Önümüzdeki yıllarda faaliyete geçmesi planlanan Gana-Kumasi ve Senagal-St Louis santral atılımımızla da ülkelerin enerji arz güvenliğine yatırım yapmaya devam ediyoruz. 2030 Stratejimizi kapsayan tüm bu çalışmalarımız, finansal başarımızı ve performansımızı güçlendirirken 5 kıtada faaliyet hedefimize de bizi adım adım yaklaştırıyor” diye konuştu.

Üretim portföyünü yurt içinde de gerek kaynak gerekse coğrafi anlamda çeşitlendirmeye devam ettiklerini sözlerine ekleyen Kazancı, “Bu kapsamda 2023 yılı içerisinde İç Anadolu ve Ege Bölgeleri’nde, 8 şehirde toplam 831,41 MW kurulu güce sahip olacak RES ve GES depolamalı yenilenebilir enerji santrali ön lisansını almaya hak kazandık. Bu yatırımların önümüzdeki 5 yıllık süre zarfında faaliyete geçmesini planlıyoruz” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x